CO MOŻESZ ZROBIĆ, KIEDY WAŻNA DLA CIEBIE OSOBA NADUŻYWA SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE (ALKOHOL, LEKI, NARKOTYWKI, INNE)?

CO MOŻESZ ZROBIĆ, KIEDY WAŻNA DLA CIEBIE OSOBA NADUŻYWA SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE (ALKOHOL, LEKI, NARKOTYWKI, INNE)?

ZA SWOJE UŻYWANIE ODPOWIADA TEN, KTO UŻYWA!

Nie pozwól zrzucić na siebie odpowiedzialności za to, że ktoś robi to, co robi. Twój wpływ na to, co zrobi dorosła osoba, a niejednokrotnie nawet dziecko jest ograniczony. Zacznij dbać o swoje granice, swoje plany, cele i pomagać w tym innym osobom z rodziny.

DARUJ SOBIE KONTROLOWANIE UŻYWAJĄCEJ OSOBY!

Zapewne nie raz doświadczyłeś już tego, że Twój wysiłek związany z próbą kontrolowania czyjegoś zachowania i życia jest niejednokrotnie daremny. ZMIENIĆ MOŻESZ TYLKO SIEBIE!

ZACZNIJ KONTROLOWAĆ SWOJE MYŚLI, SŁOWA I CZYNY, CHOĆ MIEJ ŚWIADOMOŚĆ, ŻE TO ZNACZNIE TRUDNIEJSZE NIŻ PRÓBA ZMIENIANIA I KONTROLOWANIA KOGOŚ INNEGO.

NIE CHROŃ OSOBY, KTÓRA UŻYWA!

Żeby osoba nadużywająca zechciała zmienić swoje zachowanie musi poczuć skutki własnego picia/brania. Kiedy chronisz ją przed konsekwencjami jej picia/brania opóźniasz jej decyzję o zrezygnowaniu z destrukcyjnych i ryzykownych zachowań orz pomagasz w dalszej degradacji.

ZREZYGNUJ Z DOCIEKANIA PRZYCZYN, DLA KTÓRYCH KTOŚ UŻYWA!

Na to być może przyjdzie czas później. Teraz liczy się powstrzymanie szkodliwego, niszczącego i ryzykownego sposobu radzenia sobie z trudnościami oraz znalezienie innych, konstruktywnych sposobów na zmaganie się z wyzwaniami dnia codziennego.

UFAJ, ALE MĄDRZE!

Osoba mająca problem z używaniem, niejednokrotnie obieca i pewnie obiecywała Ci wiele, byleby móc jak najszybciej w spokoju wrócić do picia/brania. Jednak, nie może dotrzymać obietnicy w tej sprawie, bo nie jest w stanie kontrolować swojego zachowania. Stąd, skup się na budowaniu własnej wiarygodności i rób to, co zapowiadasz.

ZACZNIJ MÓWIĆ TO, CO MYŚLISZ I RÓB TO, CO MÓWISZ!

Przestań grozić, szantażować, straszyć, przemilczać, rzucać słowa na wiatr. Nie obiecuj, jeżeli nie masz zamiaru lub nie możesz dotrzymać obietnicy. Jak najmniej mów, jak najwięcej działaj. Zadbaj o własną spójność.

KORZYSTAJ ZE WSPARCIA INNYCH OSÓB I NIE UKRYWAJ TEGO, ŻE POTRZEBUJESZ POMOCY!

Osoba nadużywająca dowie się, że korzystasz z pomocy i poczuje, że się zmieniasz. Wówczas będzie jej trudniej realizować problemowe zachowanie, a Ty zyskasz cenne i niejednokrotnie niezbędne wsparcie, gdyż z tym problemem wiąże się szereg rozmaitych problemów – rodzinnych, prawnych, finansowych, emocjonalnych, zdrowotnych…

NIE TRAKTUJ OSOBY UŻYWAJĄCEJ JAKO BEZMYŚLNEJ I NIEPORADNEJ – NIE ODBIERAJ JEJ GODNOŚCI!

Często człowiek tak się zachowuje, jak jest traktowany. Skup się na tym, by Twoje działania były wymierzone we wspólnego wroga – używkę, a nie w osobę.

NIE ATAKUJ I NIE ZGADZAJ SIĘ NA BYCIE ATAKOWANYM ZE STRONY OSOBY, KTÓRA UŻYWA!

Rób porządek ze swoimi myślami, emocjami i zachowaniami pod okiem pomocnej osoby. Chroń siebie i tych, którzy sami nie potrafią lub nie są w stanie się ochronić (szczególnie dzieci) przed agresją i innymi zachowaniami osoby używającej.

BUDUJ SWOJĄ NIEZALEŻNOŚĆ OD OSOBY, KTÓRA UŻYWA!

Pamiętaj, że jako człowiek również masz swoje prawa.

Nic nie musisz!!!

W każdej sytuacji masz wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *